Jakie są prozdrowotne właściwości śliwek?
Polsce owoce są bogate w wiele składników odżywczych i minerałów. Wśród tych najpopularniejszych, znajdują się śliwki, których dostępność rośnie w okresie jesiennym. Ich prozdrowotne właściwości obejmują działania przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i wspierające układ krwionośny. Wyjaśniamy, jakie korzyści wynikają z jedzenia śliwek.
Dlaczego warto jeść śliwki?
Śliwki skrywają wiele cennych substancji, m.in związki polifenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające. Mimo że składają się głównie z cukrów prostych, to ich spożycie nie powoduje gwałtownego wzrostu glukozy we krwi. Dodatkowo, mają niski indeks glikemiczny, a ich kaloryczność waha się między 30 a 60 kcal w 100 gram.
Stanowią źródło cennych pierwiastków oraz błonnika pokarmowego, także tego rozpuszczalnego, który odpowiada na ograniczenie wchłaniania cholesterolu, a zawartość pektyn pozwala regulować pracę układu trawiennego. Znaczna zawartość boru pozwala na lepsze przyswajanie wapnia, co przeciwdziała osteoporozie, natomiast potas pozwala regulować ciśnienie krwi.
Poznaj zalety śliwek suszonych
Wysoka zawartość magnezu w śliwkach pozytywnie wpływa na układ nerwowy i poprawia koncentrację, przez co są pożądanym składnikiem zestawów owocowych do biur w Bydgoszczy. Owoce te, są także źródłem wielu witamin, takich jak A, C, E, K oraz B6. Nie należy również zapominać o składnikach odżywczych, które zawarte są także w skórce owocu.
Warto pamiętać, że śliwki nie tracą swoich właściwości nawet w formie suszonej, która jest szczególnie wykorzystywana w okresie świątecznym do przygotowywania kompotu. Suszone śliwki charakteryzują się znacznie większą koncentracją składników mineralnych, witamin i błonnika, w porównaniu do świeżych owoców. Są także bardziej kaloryczne.