Jak cukry w owocach wpływają na zdrowie?
Gdy szukamy informacji na temat wpływu cukru na zdrowie człowieka, w wielu miejscach czytamy przede wszystkim o szkodliwości nadmiaru słodyczy. Cukier owocowy, fruktoza, to naturalnie występujący cukier prosty. W naszym wpisie przyjrzymy się, czy jest w pełni zdrowy i jak jego spożywanie wpływa na nasz organizm. Przekonamy się, dlaczego podczas spadku energii w pracy lepiej sięgnąć po słodki owoc niż po słodki napój ze sklepowej półki.
Owoce jako nieodłączny element właściwie zbilansowanej diety
Zaglądając do Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, przekonujemy się, że owoce są niezbędnym składnikiem codziennej zdrowej diety. Trzeba przy tym zaznaczyć, że rekomendowana proporcja owoców do warzyw to ¼ do ¾. Fruktoza jako składnik jest metabolizowana w naszym organizmie tak samo, jak inne cukry proste, zatem dlaczego właściwie wskazujemy we wstępie, że owoce do pracy to lepsze rozwiązanie niż słodki napój typu ciemnobrązowy płyn z butelki z czerwoną etykietą? W kontekście samego cukru istotny jest zawarty w owocach błonnik, który spowalnia rozkład fruktozy w jelitach. Cukier ze słodzonych napojów wchłania się błyskawicznie – a to minus. Owoce w zdrowy sposób dostarczają nam potrzebnych porcji cukru, które dodaje energii.
Cukry w owocach w połączeniu z cennymi składnikami
Fruktoza jest dla nas jak najbardziej zdrowa, o ile nie spożywamy jej w nadmiarze, a raczej nikt z nas nie przesadza na co dzień z owocami, prawda? Nasze stwierdzenie, że owoce do pracy to lepszy wybór niż słodkości w płynie potwierdza dodatkowo zawartość innych cennych składników w darach natury. To oczywiście przede wszystkim witaminy, ale nie tylko! Dla przykładu wartość odżywcza jabłka:
- witaminy rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B3, B5, B6, B9, C,
- witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, E, K,
- mikroelementy i makroelementy: fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo, cynk + odrobina sodu, miedzi i fluoru.
Do samych wartości odżywczych wszystkich owoców dochodzą jeszcze fitozwiązki. To substancje chemiczne, które zapewniają roślinom ochronę przed infekcjami i są odpowiedzialne za kolor, smak i zapach owoców.